پنجشنبه, ۶ ارديبهشت ۱۴۰۳، ۰۵:۰۰ ق.ظ

پهلواژ: فرهنگ جامع فارسی میانه- فارسی نو

در این فرهنگ افزون بر معنی فارسی، آوانویسی و ارجاع های هر واژۀ پهلوی نیز آورده شده است. این فرهنگ با سه روش قابل جستجو است: 1- واژۀ پهلوی، 2- آوانویسی، 3- معنی فارسی.

این فرهنگ شامل واژه های نه م پهلوی با نام های ارداویراف نامه، دادستان مینوی خرد، روایت پهلوی، زند بهمن ی، شایست ناشایست به تصحیح داور و کوتوال، کارنامه اردشیر بابکان، گزیده های زادسپرم، مادیان یوشت فریان و متون پهلوی است.

در گام اول واژه های نه م وارد سایت می شود ولی در آینده و در مراحل بعدی، واژه های متون دیگر فارسی میانه نیز به آن اضافه خواهد شد. در ابتدا حرف «ز» بر روی سایت قرار می گیرد و بقیه حروف به تدریج و به دنبال آن بر روی سایت قرار خواهد گرفت. پس از قرار گرف حرف «ز» بر روی سایت، نظرات و پیشنهادات و انتقادها جمع آوری می شود تا در راستای کاربری بهتر و مفیدتر این فرهنگ به کار  شود و در یان به صورت نهایی در سایت ثبت خواهد شد. برای ار نظرات خود به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

راهنمای جستجو

برای جستجوی واژه در این فرهنگ به سه شیوه می توان عمل کرد:

 1- جستجوی واژه به خط پهلوی: برای این کار ابتدا زبان رایانه را فارسی کنید، سپس در کادر جستجو، واژه را به خط پهلوی کتابی تایپ کنید، بعد از کلیک روی گزینه جستجو، مدخل مربوط به واژه باز می شود که شامل آوانویسی، معنی فارسی و توضیحات می آن است.

 2- ججوی آوانویسی واژه: برای این کار زبان رایانه باید انگلیسی باشد، بعد از نوش آوانویسی و کلیک روی گزینه جستجو صفحه مربوط به واژه که دارای اطلاعات آن واژه است، باز می شود. برای آوانویسی، از صفحه کلید مجازی که به همین منظور طراحی شده، می توانید استفاده کنید.

 3- جستجوی معنای فارسی واژه پهلوی: برای این کار زبان رایانه باید فارسی باشد، پس از نوش واژه به فارسی و کلیک روی گزینه جستجو صفحه مربوط به آن واژه که دارای مترادف پهلوی، آوانویسی و توضیحات می است، باز می شود.


نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

فرم ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی