پنجشنبه, ۶ ارديبهشت ۱۴۰۳، ۰۴:۲۷ ق.ظ

نسخۀ الکترونیکی هزارواژه‌های زیست‌شناسی، پزشکی و ژن‌شناسی منتشر شد

نسخۀ الکترونیکی هزارواژه‌های زیست‌شناسی (۱ و ۲)،‌ پزشکی (۱، ۲ و۳) و ژن‌شناسی و زیست‌فنّاوری  بر روی وبگاه فرهنگستان زبان و ادب فارسی بارگذاری شد.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، به منظور تسهیل دسترسی استادان، پژوهشگران، نویسندگان، مترجمان و علاقه‌مندان به معادل‌های فارسی و لغات و اصطلاحات بیگانه، نسخۀ الکترونیکی شش جلد هزارواژه‌های زیست‌شناسی (۱ و ۲)، ‌پزشکی (۱، ۲ و ۳) و ژن‌شناسی و زیست‌فنّاوری بر روی وبگاه فرهنگستان زبان و ادب فارسی بارگذاری شد.

بر این اساس هزارواژۀ زیست‌شناسی (دو جلد) شامل مجموعه‌واژه‌های پروتگان‌شناسی، ژن‌شناسی و زیست‌فنّاوری، علوم گیاهی، جانورشناسی، گیاهان‌ دارویی، زیست‌شناسی عمومی، علوم جانوری و میکروب‌شناسی بر روی وبگاه فرهنگستان زبان و ادب فارسی بارگذاری شد.

همچنین‌ هزارواژه‌های پزشکی (سه جلد) شامل مجموعۀ واژه‌های اَرتا‌پزشکی، اعتیاد، روان‌پزشکی، علوم‌ پایۀ‌ پزشکی، علوم تشریحی، علوم دارویی، علوم سلامت، مهندسی پزشکی، میکروب‌شناسی، پیوند، شنوایی‌شناسی، مدیریت سلامت، پزشکی، دندانپزشکی، شنوایی‌شناسی و دامپزشکی بر روی وبگاه فرهنگستان زبان و ادب فارسی بارگذاری شد.

همچنین نسخۀ الکترونیکی یک جلد هزارواژۀ ژن‌شناسی و زیست‌فنّاوری نیز بر روی وبگاه فرهنگستان زبان و ادب فارسی بارگذاری شد.

گروه واژه‌گزینی سال ۱۳۷۴ و با هدف برابرگزینی برای واژه‌های بیگانه و تقویت زبان علمی فارسی راه اندازی شد و در آغاز فعالیت خود واژه‌هاى بیگانه را در حوزۀ عمومى بررسى و معادل‌یابى کرد. اما نظر به اهمیت واژه‌گزینى در حوزه‌های علوم و فنون‌، از سال ۱۳۷۵ کار واژه‌گزینى تخصصى را با همکارى فرهنگستان‌هاى علوم و علوم پزشکى و هنر و تعدادى از انجمن‌ها و مؤسسه‌هاى پژوهشى و دانشگاه‌هاى کشور آغاز کرد. حال حاضر ۶۵ کارگروه تخصصی واژه‌گزینی با حضور استادان و کارشناسانی از رشته‌های گوناگون علمی در فرهنگستان زبان و ادب فارسی فعالیت می‌کند و در طول سال‌های گذشته ۶۵ هزار واژه در حوزه‌های مختلف علمی و هنری به تصویب فرهنگستان است.

با فراتر رفتن تعداد واژه‌های مصوّب هر حوزه، فرهنگ‌های موضوعی از فرهنگ واژه‌های مصوّب فرهنگستان زبان و ادب فارسی استخراج و با عنوان «هزارواژه» تدوین و منتشر شده‌ است.

گفتنی‌است، پیش‌تر این کتاب‌ها در انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی منتشر شده است و تاکنون نسخۀ الکترونیکی هزارواژه‌های علوم مهندسی (سه جلد)، علوم زمین (سه جلد)، علوم انسانی (دو جلد)، هنر، زبان‌شناسی، باستان‌شناسی، روان‌شناسی، گردشگری و جهانگردی در وبگاه فرهنگستان منتشر شده بود.


نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

فرم ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی