سه شنبه, ۴ ارديبهشت ۱۴۰۳، ۰۵:۵۳ ق.ظ

آیا روز شعر و ادب پارسی در عصر رسانه‌های نوپدید و فضای مجازی، روزهای روشنی را طی می‌کند؟

آیا روز شعر و ادب پارسی در عصر رسانه‌های نوپدید و فضای مجازی روزهای روشنی را طی می‌کند؟

بیست‌ و هفتم شهریور ماه، سی‌ و پنجمین سالروز درگذشت سیدمحمدحسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار و روز بزرگداشت این شاعر ترک زبان است. در تقویم این روز به نام روز شعر و ادب فارسی نامگذاری شده است. آیا با وجود تحولات در رسانه‌های نوپدید و فضای مجازی روز شعر و ادب پارسی در معرض خطر است؟ فضای مجازی بر وضعیت زبان و ادبیات فارسی چه تاثیری گذاشته است.

به گزارش ایران اکونومیست؛ در روز گرامی داشت زبان و ادبیات فارسی که در تقویم به نام شهریار ثبت شده است بر آن شدیم که نظر برخی استادان و پژوهشگران را در این زمینه از نظر بگذرانیم. میرجلال‌الدین کزازی، شاهنامه‌پژوه و استاد معروف زبان و ادبیات فارسی، در نقدی که به وضعیت کنونی ادبیات ایران و تأثیر این رسانه‌ها می‌پردازد، به اهمیت حفظ اندیشیدن و پژوهش در ادبیات ایرانی اشاره کرده است.

وی در آخرین بیانات خود، به تاثیر ناگوار رسانه‌های نوپدید و فضای مجازی بر زبان و ادبیات فارسی اشاره کرده است. او توجه به آشفتگی و کاستی‌هایی که در زبان و ادبیات فارسی اخیرا به وجود آمده و نتیجه‌ای از پراکندگی و سطحی شدن فضای مجازی دانسته است. او معتقد است که طرح‌ها و محتواهای کوتاهی که در این رسانه‌ها منتشر می‌شود، نمی‌توانند به جایگاه کتاب و متون ادبی معتبر برسند. وی بر اهمیت اندیشیدن، ژرف کاوی و پژوهش در ادبیات ایرانی تأکید کرده و بیان کرده است که رسانه‌های نوپدید بیگانگانه و نمی‌توانند جایگزین کتاب و متون ادبی شوند.
نقد استاد کزازی به رسانه‌ها و فضای مجازی بر اساس تجربه و دانش عمیق او در زمینه زبان و ادبیات فارسی، تأملی ارزشمند درباره اثرات این پدیده‌ها بر فرهنگ و زبان می‌باشد. او به اهمیت نگاهی عمیق و خیره به ادبیات و اندیشیدن با تمرکز اشاره کرده و تأکید می‌کند که برای دستیابی به درک کامل از فرهنگ و هنر، نیازمند تأمل و پژوهش جامع است.
این بیانات نگرانی برای حفظ زیبایی و عمق زبان و ادبیات فارسی در دنیای دیجیتال را بیان می‌کند و تأثیر ناگوار رسانه های نوپدید و فضای مجازی بر آن‌ها را بیگانه می‌داند. این نگرش نشان می‌دهد که باید به محدودیت‌ها و کاستی‌های ارتباطی و فرهنگی که ممکن است در رسانه‌های نوپدید و فضای مجازی وجود داشته باشد، توجه کرد.
با افزایش استفاده از رسانه‌های نوپدید و فضای مجازی، روش‌های بیان و انتقال اطلاعات نیز تغییر کرده است. طرح‌ها و محتواهای کوتاه و سطحی در این رسانه‌ها ممکن است باعث کاهش توانایی ارتباطی و انتقال احساسات عمیق در زبان و ادبیات فارسی شوند. این امر می‌تواند به یک فرهنگ فشرده و سریع درک منجر شود که نیاز به تأمل و پژوهش جامع را کاهش می‌دهد.

با این حال، باید توجه داشت که رسانه‌های نوپدید و فضای مجازی نیز می‌توانند فرصت‌هایی را برای ارتقاء زبان و ادبیات فارسی فراهم کنند. به عنوان مثال، امکان دسترسی به منابع و متون ادبی در سراسر جهان، تبادل نظر و بحث درباره آثار ادبی، و انتشار آثار نویسندگان جوان و نوپا می‌توانند از جمله فرصت‌هایی باشند که رسانه‌های نوپدید و فضای مجازی در اختیار قرار می‌دهند.
بنابراین، برای حفظ زبان و ادبیات فارسی و استفاده بهینه از رسانه‌های نوپدید و فضای مجازی، تعادل بین اندیشیدن ژرف و استفاده از فرصت‌های جدید وجود دارد. این امر نیازمند توجه و همکاری بین پژوهشگران، نویسندگان، و افرادی است که در حوزه زبان و ادبیات فعالیت می‌کنند.

میرجلال‌الدین کزازی چنین بیان داشت:

«اندیشیدن در سرشت و ساختار همراه است با درنگ، با ژرف کاوی، با کانونی شدن در خویشتن و می‌توانم گفت حتی با درون کاوی. شما نمی‌توانید آسیمه، پریشان و شتابزده بیندیشید. از همین روست که این رسانه‌ها هرگز به هیچ روی نمی‌توانند جای کتاب را بگیرند؛ زیرا شما در خواندن کتاب نیاز دارید به اینکه با همه هوش و توان دریافت خود آن را بخوانید. در آنجا مغز و اندیشه، هوش و یاد در کار هستند، اما در این رسانه‌های آگاهی رسان نو چشم بیشترین کاربرد را دارد.»


نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

فرم ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی